03.11-05.11.2017

Śmierć – będąca jedynym pewnym, a zarazem bardzo tajemniczym, wydarzeniem w życiu ludzkim – jest tematem od wieków poruszającym myśli filozofa. Praca nad tym szczególnym tematem objęła 3-dniowe warsztaty, w trakcie których uczestnicy pracowali z pieśniami pogrzebowymi i pieśniami o tematyce śmierci, pieczołowicie zebranymi od starszego pokolenia. Warsztaty te poprowadził Paweł Grochocki – badacz młodego pokolenia, od lat zafascynowany pieśniami i tradycjami pogrzebowymi różnych regionów Polski, głównie z Lubelszczyzny oraz psychotanatolog. Wraz z innymi śpiewakami i śpiewaczkami młodego pokolenia założył Lubelski oraz Krakowski Komitet Pożegnalny – grupy, które mają na celu wykonywać repertuar pogrzebowy w jego naturalnym kontekście.

Pokaz powarsztatowy

Pracę warsztatową zwieńczył pokaz w kaplicy Cmentarza Centraknego w Szczecinie – trzeciej co do wielkości nekropolii w Europie. Koncert miał charakter otwarty, został zorganizowany w pierwszą niedzielę po święcie Wszystkich Świętych. Dźwięki śpiewanych w otwratej kaplicy pieśni rozchodziły się po cmentarzu dzięki nagłośnieniu, które zostało celowo skierowane na zewnątrz budynku. W takich okolicznościach koncertu wysłuchało również sporo przypadkowych widzów odwiedzających o tej porze cmentarz. Całość zaś została zaplanowan tak by zachęcać widzów do wspólnego śpiewania - w tym celu przygotowano dla nich specjalne śpiewniki, zaś prowadzący śpiew Paweł Grochocki poprzedzał poszczególne pieśni komentarzem jednocześnie zachęcając wszystkich zgromadzonych do wspólnego uczestnictwa. Po koncercie pojawiło się sporo głosów na temat tego, że pomysł śpiewania pieśni w tym czasie na cmentarzu nadał im dużo głebsze znaczenie i wagę. Były to głosy zarówno uczestników warsztatów jak i widzów.

Związki między obrazami śmierci w  filozofii i tradycji - spotkanie z pawłem Grochowskim i prof. Ireneuszem Ziemińskim


Ważnym dopełnieniem cyklu było również spotkanie w Teatrze Kana, w którym uczestnicy i goście mogli zapoznać się z pojmowaniem śmierci i umierania w filozofii i tradycji ludowej z udziałem prof. Ireneusza Ziemińskiego i Pawła Grochockiego. O tym jak postawy wobec śmierci i stopień współczesnego lęku przed śmiercią i umieraniem tłumaczy i definiuje współczesna psychologia , czy i w jaki sposób można połączyć w tym zakresie doświadczenia psychotanatologa i badacza tradycji opowiedział Paweł Grochocki, prof. Ireneusz Ziemiński z Uniwersytetu Szczecińskiego - laureat nagrody im. Prof. Tischnera, specjalizujący się w filozofii religii, a w szczególności metafizyce śmierci, moralności zła i śmierci, oraz zagadnieniach życia wiecznego odniósł się natomiast do kwestii jak te aspekty - nazywane w tradycji Rzeczami Ostatecznymi - odnoszą się do rozważań klasycznych i współczesnych filozofów. Tematyka i forma spotkania były na tyle interesujące, że mini-wykłady prowadzących przerodziły się w trwającą ponad 3 godziny dyskusję, w której aktywny udział wzięła zgromadzona publiczność.