Prezentacja spektaklu obrzędowego zespołu Jarzębina pt. „Łostetni różeniec”

Puste Noce to odchodzący w zapomnienie obrzęd sprawowany wokół zmarłej osoby, w którym uczestniczą rodzina, przyjaciele, znajomi. W domu zmarłego przez dwie noce słychać śpiewy i modlitwy mające pomóc duszy w przejściu do innego świata. To przecież czas kiedy zmarły nie przebywa już „tu”, ale nie dotarł jeszcze „tam”. Jakie reguły i zwyczaje panują w tym czasie odwróconego porządku? Czy ma on swoją strukturę? Dramaturgię? O obrzędzie tym opowiada jedyny w swoim rodzaju spektakl obrzędowy „Łostetni różeniec” w wykonaniu grupy śpiewaczej Jarzębina.

O zespole śpiewaczym Jarzębina

Jarzębina to wielopokoleniowy żeński zespół zajmujący się teatrem obrzędowym i śpiewem tradycyjnym – jedna z najbardziej znanych grup śpiewaczych w Polsce (powstała w 1990 r. w Kocudzy na Roztoczu, niezwykle interesującym regionie etnograficznym Lubelszczyzny). Źródłem bogatego repertuaru zespołu jest głównie tradycja ustna, w tym przekazy rodzinne, wioskowe, ale także stare zapisy i nagrania archiwalne, tzw. zeszyty z tekstami religijnymi, druki ulotne, śpiewniki nabożne i rękopisy. Jarzębina to szczególnego rodzaju fenomen, niezwykła technika śpiewacza połączona ze swobodą wykonawczą tworzy wyjątkową siłę przekazu, obala stereotypy o wiejskich zespołach śpiewaczych i zjednuje grupie wiernych słuchaczy zarówno w Polsce, jak i zagranicą.
Od momentu premiery spektaklu „Łostetni różeniec” w 1995 roku grupa współpracuje z polskimi i zagranicznymi zespołami, takimi jak Schola Węgajty, Warszawski Dom Tańca, czy włoski legendarny zespół muzyki dawnej „Micrologus".


Zespół uczestniczył także w wielu audycjach radiowych i telewizyjnych, poświęcono mu trzy filmy dokumentalne zrealizowane dla TVP 2, miał swój ważny udział w filmach fabularnych (m.in. Matka Teresa od kotów). Śpiewaczki potrafiły się również odnaleźć w realizacjach związanych ze sztuką współczesną (projekt Anny Molskiej "Płaczki"), O "Jarzębinie" powstało też kilka prac licencjackich i magisterskich. Grupa zarejestrowała 3 własne płyty, nagrania zespołu weszły również w skład kilku antologii płytowych dotyczących polskiej muzyki tradycyjnej.
Śpiew „Jarzębiny” cenili sobie m.in. Władysław Hasior czy Henryk Mikołaj Górecki.

Po spektaklu odbyło się spotkanie z zespołem, którego tematem będzie obrzęd Pustych Nocy.

 

Projekt „Wokół Tradycji 2016” dofinansowano z programu MKiDN pn. „Dziedzictwo kulturowe”.