Dziady. O obcowaniu żywych ze zmarłymi - spotkanie z Piotrem Grochowskim (sobota 09.11.2013  Teatr Kana)  
Tematem spotkania były różne formy dziadów, czyli praktyk służących podtrzymywaniu kontaktów ze zmarłymi przodkami. Ilustrowana fragmentami filmów oraz zdjęciami i rysunkami opowieść koncentrowała się zarówno na rozmaitych działaniach obrzędowych (zadusznych, weselnych, kolędniczych), w których postać dziada-przodka odgrywała istotną rolę, jak i na działalności wędrownych dziadów-żebraków, będących dawniej swego rodzaju pośrednikami między światem żywych i zmarłych. Spotkanie połączone było z prezentacją książek Piotra Grochowskiego.

Piotr Grochowski - folklorysta i kulturoznawca, adiunkt w Zakładzie Antropologii Kultury w Katedrze Kulturoznawstwa UMK w Toruniu. Zajmuje się głównie badaniem różnych form tradycyjnego folkloru słownego oraz XIX-wiecznej literatury popularnej i religijnej (pieśni nowiniarskie i dziadowskie, legendy, przepowiednie, poradniki, druki jarmarczno-odpustowe). Autor książek i artykułów na temat różnych form tradycyjnego folkloru słownego oraz literatury jarmarczno-odpustowej publikowanych m.in. w „Literaturze Ludowej", „Pamiętniku Literackim", „Napisie" i „Czasie Kultury".  Chętnie podejmuje jednak także tematy związane z kulturą współczesną, analizując różne przypadki zderzeń „starego” z „nowym”, a także wszelkie przejawy folkloru współczesnego i zjawisk „folkloropodobnych” (kawały, plotki, pogłoski i teorie spiskowe, folklor internetowy). Ma czwórkę dzieci i jest nałogowym czytelnikiem różnych form piśmiennictwa.

Koncert pieśni dziadowskich w wyk.  Agaty Harz i Barbary Wilińskiej (sobota 09.11.2013  Teatr Kana)
Na koncert złożyły się pieśni o świętych, o cudownych objawieniach, o końcu świata i Sądzie Ostatecznym, o śmierci i pośmiertnej wędrówce dusz, a także historie oparte na wątkach biblijnych i apokryficznych oraz pieśń z repertuaru tzw. nowych pieśni dziadowskich (śpiewanych do tekstów pisanych współcześnie).

Koncert „Pieśni o rzeczach ostatecznych  w wyk.  Anny Brody  (niedziela  10.11.2013 , Kościół filialny Żółwia Błoć)
Zgodnie z ideą projektu staramy się wychodzić z wydarzeniami organizowanymi w ramach „Wokół Tradycji” poza w gruncie rzeczy dość umowną przestrzeń teatralną, kojarzoną zazwyczaj  z kulturą miejską i  prezentować działania związane z tradycją ludową w ich „naturalnym środowisku”, by stymulować i  poszukiwać kontaktu z lokalnymi środowiskami wiejskimi.  Koncert „Pieśni o rzeczach ostatecznych”  w małym, wypełnionym po brzegi wiejskim kościele w Żółwiej Błoci, był do tego znakomitą okazją. Anna Broda - jedna z najlepszych  wykonawczyń polskich pieśni tradycyjnych zaprezentowała repertuar wywodzący się z żywej tradycji, a także z dzieł Oskara Kolberga.


Projekt  WOKÓŁ TRADYCJI 2013 dofinansowano z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Dziedzictwo kulturowe”.