Spotkanie z Moniką i Siergiejem Petryczenko
W dniach 15-17.03.2013 zorganizowano spotkanie z tradycją wielkopostną i wielkanocną obejmujące m.in. naukę polskich i ukraińskich pieśni wielkopostnych, alilujek (czyli kolęd wielkanocnych) oraz tradycyjnego rękodzieła (ozdoby wielkanocne) prowadzone przez Monikę i Siergieja Petryczenko.
Spotkanie wokół stołu
W niedzielę 17.03.2013 w Piwnicy Kany miało miejsce otwarte spotkanie z tradycją wielkopostną z udziałem prowadzących i uczestników warsztatów. Wokół piwnicznego stołu zabrzmiały stare pieśni wielkopostne i wielkanocne, a także opowieści o zapomnianych tradycjach, Zmartwychwstaniu, obrzędach wiosennych, składaniu życzeń. Można było nie tylko podejrzeć, ale i wziąć czynny udział w nauce technik rękodzielniczych (w tym - wykonywania ozdób świątecznych). W spotkaniu uczestniczyła również grupa rękodzielnicza Czarna Owca skupiona przy Piwnicy Kany.
Pokaz w Mostach
Jako że projekt Wokół Tradycji jest również w zamyśle próbą powrotu z działaniami nawiązującymi do kultury ludowej w ich „naturalne środowisko”, w niedzielę 17.03.2013 zorganizowaliśmy powarsztatowy pokaz pieśni wielkopostnych w kościele we wsi Mosty k. Goleniowa.
O prowadzących warsztaty
Monika i Sergiej Petryczenko– od 15 lat związani ze Stowarzyszeniem Teatr Węgajty i działającą w ramach tego Stowarzyszenia Scholą Teatru Węgajty. Mieszkają na wsi, realizują projekty artystyczno-badawcze poświęcone teatrowi średniowiecznemu oraz tradycyjnej muzyce i obrzędowości (m. in. IMoDaL – International Meetings on Drama and Liturgy, Laboratorium Tradycji, Festiwal Atlantyda Północy, Zamek Warmia, Kanty i Psalmy, Dom Tańca). Monika Petryczenko od wielu lat zajmuje sie rękodziełem, współpracuje z warmińskim Stowarzyszeniem Ręką Dzieło. Od 2008 roku prowadzi pracownię „Koronczarnia”, w której za pomocą techniki koronki czółenkowej tworzona jest unikalna biżuteria. Prace można zobaczyć na stronie: koronczarnia.pl
Projekt dofinansowano z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Dziedzictwo kulturowe”.