W dniach  15-17.03.2013  zorganizowano spotkanie z tradycją wielkopostną i wielkanocną obejmujące m.in.  naukę polskich i ukraińskich pieśni wielkopostnych, alilujek (czyli kolęd wielkanocnych) oraz  tradycyjnego rękodzieła (ozdoby wielkanocne) prowadzone przez Monikę i Siergieja Petryczenko.  

Spotkanie wokół stołu

W niedzielę 17.03.2013 w Piwnicy Kany miało miejsce otwarte spotkanie z tradycją wielkopostną z udziałem prowadzących i uczestników warsztatów.  Wokół piwnicznego stołu zabrzmiały stare pieśni wielkopostne i  wielkanocne,  a także  opowieści o zapomnianych tradycjach,  Zmartwychwstaniu,  obrzędach wiosennych,  składaniu życzeń. Można było nie tylko podejrzeć, ale i wziąć czynny udział w nauce  technik rękodzielniczych (w tym - wykonywania ozdób świątecznych). W spotkaniu uczestniczyła również grupa rękodzielnicza Czarna Owca skupiona przy Piwnicy Kany.

Pokaz w Mostach

Jako że projekt Wokół Tradycji jest również w zamyśle próbą powrotu  z działaniami nawiązującymi do kultury ludowej w ich „naturalne środowisko”,  w niedzielę 17.03.2013 zorganizowaliśmy powarsztatowy pokaz pieśni wielkopostnych w kościele we wsi Mosty k. Goleniowa.

O prowadzących warsztaty

Monika i Sergiej Petryczenko– od 15 lat związani ze Stowarzyszeniem Teatr Węgajty i działającą w ramach tego Stowarzyszenia Scholą Teatru Węgajty. Mieszkają na wsi, realizują projekty artystyczno-badawcze poświęcone teatrowi średniowiecznemu oraz tradycyjnej muzyce i obrzędowości (m. in. IMoDaL – International Meetings on Drama and Liturgy, Laboratorium Tradycji, Festiwal Atlantyda Północy, Zamek Warmia, Kanty i Psalmy, Dom Tańca). Monika Petryczenko od wielu lat zajmuje sie rękodziełem, współpracuje z warmińskim Stowarzyszeniem Ręką Dzieło. Od 2008 roku prowadzi pracownię „Koronczarnia”, w której za pomocą techniki koronki czółenkowej tworzona jest unikalna biżuteria. Prace można zobaczyć na stronie: koronczarnia.pl

 

Projekt dofinansowano z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Dziedzictwo kulturowe”.