Tradycje adwentowe - warsztaty z Kają i Januszem Prusinowskimi (2)
Po raz pierwszy w ramach projektu Wokół Tradycji postanowiliśmy zaplanować odrębne warsztaty poświęcone w całości tematyce pieśni adwentowych. O ile dzięki dotychczasowym spotkaniom udało się ukazać możliwie szeroko repertuar związany ze świętami Bożego Narodzenia o tyle wydaje się że pieśni związane z czasem adwentu pozostają ciągle stosunkowo słabo znane.
Warsztaty były więc świetną okazją do poznania repertuaru tradycyjnego związanego z tym okresem, a także do porównania tego jak pieśni osadzone w tradycji ludowej korespondowały z repertuarem liturgicznym (który dzielił Adwent na dwa okresy z których w pierwszym śpiewano pieśni o tematyce paruzyjnej, w drugim zaś nawiązujące do wydarzeń w Nazarecie i bezpośredniego przygotowania duchowego do świąt Bożego Narodzenia).
Koncert w Teatrze Kana
Warsztaty zakończył pokaz powarsztatowy w Teatrze Kana z udziałem uczestników prowadzony przez Kaję i Janusza Prusinowskich. Jednym z bardziej wzruszających momentów było wkomponowanie w strukturę koncertu nagranej pieśni p. Zofii Warych z Myszyńca – kurpiowskiej śpiewaczki z którą przyjaźnią się i współpracują Kaja i Janusz Prusinowscy.
Spotkanie we wsi Stolec
Dodatkowo wraz z prowadzącymi i uczestnikami projektu wykonaliśmy kilka pieśni adwentowych w kościele położonym w przygranicznej wsi Stolec, w której od kilku lat prowadziliśmy wspólne działania o charakterze kulturotwórczym. Po mszy przy współpracy z Centrum Kultury i Bibliotek w Stolcu zorganizowano spotkanie wraz z poczęstunkiem w lokalnym klubie, w trakcie którego w atmosferze sprzyjającej wspólnemu śpiewowi wspólnie z mieszkańcami Stolca, Kają i Januszem Prusinowskimi wykonaliśmy kilka pieśni.
Zarówno w Kanie jak i w Stolcu wzorem poprzednich doświadczeń rozdaliśmy wszystkim uczestnikom teksty pieśni namawiając do wspólnego śpiewania. W obydwu tych przypadkach zarówno formuła spotkania, jak i niezwykły, dobrany repertuar, instrumentarium oraz styl wykonawczy zaproponowany przez Janusza i Kaję Prusinowskich pozwoliły zbudować rzadką sytuację święta i wspólnoty.
Warsztaty nie mogłyby się odbyć bez pomocy filii GCK w Stolcu , które było jednocześnie gospodarzem miejsca – lokalnego klubu. Serdecznie dziękujemy za pomoc!